Łączenie ze sobą różnorodnych substancji (nawet takich, które w naturalnych warunkach nie mieszają się ze sobą) to podstawa nowoczesnego przemysłu. W tym celu wykorzystuje się proces homogenizacji, który umożliwia uzyskanie gładkiej i jednolitej substancji z bardzo różnych produktów. W procesach produkcyjnych wykorzystuje się bardzo wiele rodzajów homogenizatorów. Jedne z najbardziej popularnych to homogenizatory wysokociśnieniowe. Jak działają i gdzie są stosowane?
Zasada działania homogenizatorów wysokociśnieniowych
Homogenizatory wysokociśnieniowe są stosowane przede wszystkim tam, gdzie wymagane jest emulgowanie substancji ciekłych charakteryzujących się stosunkowo niską lepkością. Takie urządzenie wykorzystuje następujący proces: wytłaczanie, uderzenie oraz utratę rozszerzalności ciśnienia. Natomiast ruchy posuwisto – zwrotne (tak charakterystyczne dla homogenizatorów wysokociśnieniowych) sprawiają, iż powstająca masa jest równomiernie wymieszana i tym samym bardzo jednolita. Urządzenie tego typu opiera się na trzech procesach, co pozwala na łączenie, mieszanie i rozbijanie cząsteczek.
Charakterystyczny sposób działania homogenizatorów wysokociśnieniowych sprawia, iż ich zastosowanie jest bardzo szerokie. Mogą być wykorzystywane w redukcji dużych cząstek, w dyspersji, w pasteryzacji oraz w rozrywaniu wiązań komórkowych.